Bajarz Łódzki – legendy Łodzi

Klient: Projekt własnyaaa
Rok: 2019

 „Bajarz Łódzki” to zbiór pięciu opowiadań obejmujących czasy od średniowiecza do początku wieku XIX w.

Na kartach książki znajdziemy postacie m.in: Janusza Piotrowica – pierwszego sołtysa Łodzi, pannę Piotrkowską, czy Księżniczkę z Retkini. “Bajarz Łódzki” jest moją pracą magisterską wykonaną na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, która została obroniona na ocenę bardzo dobrą z wyróżnieniem. 

Projekt ten jest wyrazem mojego lokalnego patriotyzmu oraz manifestem niezgody na obecne trendy w procesie projektowania wydawnictw regionalnych. Książka poprzez swoją tradycyjną formę okładki oraz ręczne szycie nawiązuje do tradycyjnych form drukowanych i introligatorskich.

Ilustracje pojawiające się w książce są stworzone z uwzględnieniem wiedzy historycznej oraz opisów cech zewnętrznych postaci, które są zawarte w treściach legend. Książka została podzielona według kolorystycznego klucza wizualnego – każda opowieść zamyka się w jednym kolorze przewodnim.

Dopełnieniem projektu było stworzenie serii plakatów z postaciami związanymi z Łodzią. Wśród nich znajdziemy ilustracje z Księżniczką z Retkini, Panną Piotrkowską, czy Czarownicą z Parku Helenów.