Tartaruga | druki akcydensowe
w ekologicznej formie

Klient: Tartaruga Studio
Rok: 2020

Tartaruga to autorska pracownia tkacka założona w 2017 roku w Łodzi przez Jadzię Lenart i Wiktorię Podolec. Mniej więcej właśnie tym czasie również rozpoczęła się nasza współpraca graficzna.

Sam proces zaczął się od stworzenia logo, drobnych ikon oraz niezbędnych akcydensów do funkcjonowania marki. Z biegiem czas zakres prac projektowych ulegał rozszczerzeniu: o sklep internetowy, katalog z produktami, czy ilustracje kilimów. Więcej na temat podstawowej identyfikacji marki Tartaruga można zobaczyć tutaj.

W 2020 głównym obszarem naszych wspólnych działań projektowych było stworzenie drobnych akcydynsów reklamowych takich jak ulotki, wizytówki, metki, karty podarunkowe czy vouchery na warsztaty. Celem projektu było zachowanie całości wydruków w klimacie ekologicznym, oddając tym samym nastrój i wartości jakie panują w pracowni na co dzień.

W pracowni Tartaruga przędza używana do tworzenia kilimów jest uprzednio ręcznie farbowana naturalnymi barwnikami roślinnymi.  Z tego względu podczas tworzenia akcydensów postawiłyśmy na ekologiczne papiery, które barwione są w ten sam spósób.

Do stworzenia większości nowych akcydensów wybrane zostały papiery marki Favini z serii Crush. Są to papiery, których kolor uzyskany jest dzięki dodaniu takich składników jak: kukurydza, lawenda czy migdały. Wybór tego rodzaju nośnika identyfikacji doskonale oddaje wartości marki.

Podczas produkcji akcydensów nie były stosowane żadne dodatkowe uszlachetnienia. Minimalizm projektu, zastosowanie białego druku na wyjątkowym papierze, kaszerowanie wizytówek – to cechy, które nadały wydrukom indywidualną piękną formę, nie pozbawiając ich tym samym możliwości bezproblemowego recyklingu.

projekt graficzny: Marta Nawrocka
fot. Karolina Grabowska